Glavni grad Apulije je Bari, koji se smjestio se nasuprot Dubrovnika, s kojim je povezan sezonskom brodskom vezom. Ima 340.000 stanovnika i drugo je najveće industrijsko središte juga Italije nakon Napulja. Još u rimsko doba bio je najvažnija luka na ulazu u Jadran. Osvajaju ga i vladaju njime Ostrogoti, Bizant, Normani i konačno Fridrih II.
Stari grad
Šetajući duž zidina ka vrhu poluotoka i lučkih molova i dokova, dolazi se do arheološkog muzeja i lučke uprave. Ulazimo u stari grad okružen zidinama, prepun kafića i malih restorana. Poznat je po labirintu ulica i trgova. Po zidinama se može prošetati i baciti pogled ba cijeli zalivvi šetnicu duž njega. Ulazimo u stari grad. Glavna atrakcija je ogromna trobrodna romanička bazilika San Nicolo, zaštitnika Barija iz 11. stoljeća, poznata je po svom fantastičnom dizajnu i raskošnom interijeru. Nalazi se uz same zidine na obali i važno je mjesto hodočašća vjernika. Izgrađena je 1087. godine. Prednja fasada ne odaje bogatu unutrašnjost i zadivljujući zlatni strop s slikama. Unutra se nalazi grob sv. Nikole, zaštitnika pomoraca i djece i mnoštvo značajnih skulptura i mozaika. Zanimljivo se da je isti svetac štuje i kod pravoslavne vjere, pa se unutra u kripti nalazi i pravoslavni oltar. Čak je i Putin bio u njoj jednom prilikom o čemu svjedoči spomen ploča ispred crkve.
Uskim uličicama odlazimo do Katedrale San Sabino izgrađene 1197. godine u bizantskom stilu, od bijelog kamena. Ona ima nikad završeni zvonik, a krije grob Svete Columbe u kripti uspod oltara. Unutra je mali muzej s antičkim mozaicima.
Utvrda
Par koraka dalje je trg d utvrdom Castello Normano Svevo koju je dogradio njemačko-rimski car na normanskimm zidinama podignutim u 11.-12.stoljeću. Možete prošetati kroz dvorište, prolaze, po zidovima i i nekoliko unutarnjih prostorija s predmetima o povijesti dvorca i nekim originalnim skulpturama, japitelima supova i reljefima sa drugih gradskih znamenitosti.
Stari trgovi
Vraćamo se u stari grad do trga Piazza Mercantile s prekrasnim zgradama. Na njega se nadovezuje Piazza del Ferrarese. Vrijedi negdje sjesti u kafić i restoran i probati lokalne spacijalitete. Možda focaccia barese s mnogo cherry rajčica i maslina, panzerotto, tijesto punjeno raznim sastojcima prženo u vrelom ulju, sgagliozze, komadi palente prženi u ulju ili orecchiette, paštu kao simbol cijele regije. Trg završava zgradom bivše tržnice ribom u kojoj je sada turistički centar. Preko puta je izložbena galerija. Uz more se proteže velika zgrada s dva tornja Teatro Margherita u kojoj je Muzej moderne umjetnosti. Prvo kazalište je napravljeno od drva 1910.godine. Nakon dugih rasprava da li treba gradu još jedno kazalište, nestalo je u požaru nakon samo godinu dana. Tri godine kasnije podignuto je ponovo i stoji do danas. Nešto dalje niz bulevar s drvoredima Corso Cavour je Teatro Petruzzelli, otvoreno 1903. godine, nakon 7 godina, pregovaranja , projektiranja i gradnje. Ono je po veličini četvrto u Italiji a dao ga je graditi tršćanski trgovac i graditelj brodova po kome nosi ime. Ovo je pak nestalo u podmetnutom požaru od strane vlasnika 1991.godine, pa ga je regija otkupila i renovirala 2006.godine.
Šoping
Izlazimo na prekrasnu aveniju s palmama Corso Vittorio Emanuele. Odmah na početku zanimljiv restoran Mastro Ciccio sa sendvičima koji su prava mala umjetnička djela. Ljubazna konobarica nas je nagovorila na odličan sladoled od burate i slatka od ploda kaktusa.
Najbolje mjesto za šoping je Via Sparano, u novom dijelu, koja kreće odatle sve do trga Piazza Aldo Moro s velikom fontanom ispred željezničke stanice. U njoj i okolnim ulicama ćete pronaći mnoštvo trgovina i sve dizajnerske marke. Ulica nudi niz barova, kafića i restorana. Biti viđen tamo je biti u trendu. Ulica presjeca veliki trg i park Umberto I, na kome je zgrada Univerziteta Aldo Moro.
Musolinijeve građevine
Tko želi do muzeja slika Pinacoteca di Bari mora otići do mora i velike uvale i šetnice Lungomare Nazario Sauro. Sama zgrada je impresivna. Izgrađena je od kombinacije bijelog kamena i cigle s visokim tornjem i satom. Unutra se kriju djela umjetnika od 11-19 stoljeća poput Paola Veronesea, Giovannia Bellinia and Tintoretta. Dalje se nastavljaju palače regionalnog suda, vojne komande i kasarne, te još neke upravne institucije i škole. U tom novijem dijelu grada ulice su paralelne i okomite i sve je napravljeno planski.
Ako se želite okupati morati ćete otići dosta van grada do Lido San Francesco, s malom pješčanom uvalom, odmah iza velikog sajmišta Fiera di Levante.
Istaknuta putovanja
SEUL SIMBOL VJEČITE BORBE
Glavni grad Južne Koreje se nalazi na tridesetak kilometara od granice sa... read more
SAN SEBASTIAN – DONOSTIA
San Sebastian je mondensko ljetovalište na sjeveru Španjolske blizu granice s... read more
Arhiva
Kategorije