BERN

Glavni grad Švicarske je Bern. Ima 125.000 stanovnika, a regija koja mu gravitira tri puta više. Govori se uglavnom poseban dijalekt njemačkog jezika. Ako odsjednete u hotelu imate besplatno korištenje gradskog prometa uključujući i liftove na strmim dijelovima grada. Pogledajte više o tome ovdje.

Stari grad

Stari grad je pod zaštitom UNESCO-a. Nalazi se na brdu koga s tri strane okružuje Aare, najduža rijeka Švicarske. Osnovao ga je 1191. godine Berchtold V von Zähringer, gradeći dvorac Nydegg, koga više nema. Grad se u nekoliko navrata širio o čemu svjedoče tornjevi i stara ulazna vrata. Nakon velikog požara 1405.godine, kada je izgorilo 650 kuća, donešena je odluka da se sve mora graditi od kamena pješčenjaka. Tada je izgrađeno 6 km arkada duž trgovačkih i zanatskih ulica da štite stanovnike od sunca i kiše. Stari grad je prepun prekrasnih fontana iz 1550.godine. Ima ih preko stotinu. U pravilu su to šarene figure na stupu s pitkom vodom i bazenom za napajanje konja i krava. Bila su to mjesta gdje su se ljudi sastajali, razmjenjivali vijesti, pričali o politici i sklapali dogovore i rješavali sporove. Žene i sluškinje dolazile su po vodu za kućanstvo. Postojale su vodonoše koje su to radile za malu naknadu.

Käfigturm

Stižemo vlakom iz Basela. Dolazimo na ogroman kompleks zgrada željezničke stanice s brojnim trgovinama i restoranima. Krećemo niz široku ulicu Spitalgasse i odmah nailazimo na Pfeiferbrunnen fontanu posvećenu sviračima gajdi. Ulica završava na velikom trgu Barenplatz (Trg medvjeda), jednom od žila kucavica grada zahvaljujući brojnim štandovima za prodaju svega. Na njemu je Käfigturm, jedna od obrambenih ulaznih vrata iz 1256. godine. Toranj je služio i kao zatvor nakon velikog požara. Zanimljivo je da je srušen 1641.godine i proširen da ima više mjesta za zatvorenike. Od 1897. godine postaje arhiv za kanton Bern.

Parlament

Stižemo na obližnji Bundesplatz (Parlamentski trg) gdje je monumentalna zgrada švicarskog parlamenta s zelenom kupolom i zlatnim rebrima na krovu. Zgrada je duga 300 metara i otvorena 1902. godine, dok su zapadno i istočno krilo izgraćeni nešto ranije. Švicarska je postala savezna država 1848. kada Bern postaje glavni grad darujući zemljište za upravne zgrade. Iza svih zgrada se nalazi terasa s parkom i prekrasnim pogledom na dolinu rijeke i ostatak Berna.

Kirchenfeldbrücke

Kod zgrade obližnjeg Casina odlazimo na most Kirchenfeldbrücke (Crkveni poljski most), odakle je prekrasan pogled na Parlament i ostatak staroga grada gdje dominira zvonik Katedrale. Na rijeci se može vidjeti brana koja je usmjeravala vodu u staru industrijsku zonu za pokretanje raznih strojeva. Inače prvi mostovi su se pojavili tek u 19.stoljeću. Metalna kontrukcija mosta dugog 228 metara završena je 1883.godine. Dvadesetak godina kasnije njime prolazi i tramvaj. Što zbog oštećenja vibracijama i izgradnje drugog para tračnica napravljena je rekonstrukcija 1914.godine. Na samoj rijeci, na strmim obalama, postoje plaže i mjesta predviđena za ljetno kupanje, kao i terase s predivnim pogledom.

Povijesni muzej

Čim se pređe most nailazimo na veliki trg i stari dvorac u kome je deset stalnih postava Povijesnog muzeja. Može se vidjeti pola mijlijuna predmeta od kamenog doba, starog Egipta, Indije, dalekog istoka do danas. Tu je i povijest grada s maketama starog grada, slikama vojnih pohoda, srebreni predmeti renesanse i baroka i mnogo toga. Dio je Einsteinov muzej gdje je predstavljen život nobelovca, koji je živio u gradu par godina kada je smislio legendarnu jednadžbu E=mc². Taj dio je izuzetno zanimljiv jer daje presjek jedbe epohe i načina života ljudi. Ispred muzeja možete sjesti na klupu s genijem i slikati se. Iza ove zgrade je moderno zdanje komunikacijskog muzeja, jedinstvenog u svijetu. Nagrađen je 2019. godine nagradom Council of Europe Museum Prize. Muzej je interaktivan i može se svašta naučiti, ali i probati glumiti na sceni u Movie Karaoke dijelu. Snimak pogledate kasnije. Možete se i slikati i dobiti sliku u drugoj kabini. Ako ste sa djecom cijeli dan tu možete biti.

Münster
Bernska gotička katedrala od pješčenjaka ima najviši crkveni toranj u zemlji do čijeg vidikovca vodi 312 stepenica. Prvobitno je bio visok 50 metara, a kasnije je dograđen na današnjih 100 metara. Odozgo je prekrasan pogled na grad i okolinu. Gradnja je započela 1421. godine i trajala više od 150 godina. Današnja verzija je s kraja 19.stoljeća s brojnim skulpturama, freskama i vitrajima. Izniman je glavni portal s motivima posljednjeg suda s 294 skulpture. Nakon reformacije 1528. godine ukinuta je katolička misa, crkve su korištene za skladište, a samostani više nisu korišteni. Uklonjeni su oltari, kipovi, slike i freske u svim gradskim crkvama. Unutra se nalazi sedam orgulja a najveće su iz 1729.
Ispred na trgu je Mosesbrunnen (Mojsijeva fontana). Pored je veliki park i vidikovac s prekrasnim pogledom na rijeku i njegove mostove, kao i na terasaste vrtove i parkove na strmim obroncima. S terase vodi jedan od liftova u podnožnje do rijeke.

Rathaus
Odlazimo do Gradske vijećnice, kasnogotičke zgrade iz 15. stoljeća, podignute nakon velikog požara kao dokaz moći grada. Kada je istaknut bernski grb, znači da se unutra upravo održava neka sjednica. Gradska vijećnica je služila i kao arhiv, riznica, kovnica novca i državna tiskara. Spominje se i posjet britanskog premijera Winstona Churchilla s građanima. Na trgu se nalazi i katolička crkva Sv.Petra i Pavla te fontana Vennerbrunnen s likom kapetana straže grada.

Zytglogge

Šetamo duž Kramgasse do kuće na broju 49 u kojoj je boravio Albert Einstein od 1902-1905 godine. Može se vidjeti apartman s namještajem toga doba i nekim predmetima i dokumentima. U ulici su i dvije fontane. Zähringerbrunnen je posvećena osnivaču grada i Simsonbrunnen s likom Samsona i lava, simbola snage i moći. Ulica završava tornjem Zytglogge sa astronomskim kalendarskim satom iz 1530. godine. Dok se sat sprema otkucati, grupe turista se okupljaju da bi gledali jedinstvenu paradu medvjeda, dvorskih luda, zlatnog pijetla i Chronosa boga vremena. Neposredno prije nego što sat otkuca sat, pijetao koji kukuriče najavljuje početak zabavnog spektakla. Sunce, mjesec i zvijezde kruže oko našeg planeta, te se prikazuje trenutni horoskopski znak, mjesečeva faza, vrijeme izlaska i zalaska sunca i datum. Toranj je bio stražarska kula, zatvor, vatrogasna osmatračnica i na kraju kula sa satom. Druga strana kule gleda na Kornhausplatz, gdje se nekada trgovalo kukuruzom. U cehovskoj zgradi je sada izložbeni prostor. Na trgu je fontana Kindlifresserbrunnen sa ogrom koji jede djecu i koji nosi pune vreće djece. Vjerojatno s tom priočom disciplinirali djecu. Na kraju trga je gradsko kazalište.

Waisenhausplatz
Krećemo nazad kroz glavnu trgovačku ulicu Marktgasse gdje se nalaze dvije fontane. Prva Schützenbrunnen predstavlja ratnika u oklopu s mačem u jednoj ruci i zastavom u drugoj i medvjedom ispod nogu. Druga Anna-Seiler-Brunnen predstavlja ženu s vrčem u ruci koja sipa vodu u zdjelu. Ulica završava već opisanim tornjem Käfigturm i izlazi na trg Waisenhausplatz s brojnim štandovima za prodaju razne robe. sjeverni dio trga završava još jednom fontanom, zgradom uprave policije i gradske galerije. Stotinjak metara dalje je Muzej lijepih umjetnosti s djelima kasnog srednjovjekovnog razdoblja do Ferdinanda Hodlera, od Pabla Picassa do Mereta Oppenheima.

Zentrum Paul Klee
Van grada je 2005. godine izgrađen centar s najznačajnijim djelima domaćeg slikara Paula Kleea, koji nudi razne programe i mogućnosti rekreacije. Sama zgrada je od čelika i stakla u obliku tri vala, koji se uklapaju u valovite brežuljke.

Parkovi

Ako ste ljubitelj šetnje u prirodi i ostajete duže u gradu, nećete propustiti posjetiti Univerzitetski Botanički vrt s šest staklenika i brojnim biljkama iz cijeloga svijeta smještenih na padini iznad rijeke. Rose garten (Park Ruža) na drugom dijelu grada, nudi pogled na krovove starog grada, katedralu i petlju u rijeci Aare. Možda otići u zoo vrt Dählhölzli + Bern Animal Park + BearPark, s brojnim domaćim i egzotičnim životinjama ili smeđim medvjedima.

This entry was posted in Bern, Europa, Švajcarska and tagged , , . Bookmark the permalink.

Odgovori