FREIBURG im BREISGAU

Dolazimo u njemački grad Freiburg u regiji Breisgau pokrajine Baden-Württemberg vlakom iz Basela nakon jednosatne vožnje. Freiburg ima 230.000 stanovnika. Nalazi se na tromeđi Njemačke, Francuske i Švicarske. Do tamo možete avionom preko aerodroma EuroAirport Basel-Mulhouse-Freiburg.

WELCOME CARD
Posebna kartica koja vrijedi 3 dana za sva sredstva javnog gradskog i regionalnog prijevoza u RVF mreži. Besplatna upotreba žičare VAG Schauinsland i ulaz u pet glavnih gradskih muzeja Freiburga i popust na vođene ture po gradu. Cijena za starije od 15 godina 27€. Cijena za djecu 16€. Može se kupiti na mnogo mjesta u gradu i regiji, pa čak i online. Više o svemu pogledajte ovdje.

Trg stare sinagoge
Glavna željeznička stanica je moderno zdanje od stakla unutar poslovne četvrti. U jednoj zgradi je Planetarium. U blizini stanice je moderno zdanje koncertne dvorane. Dvjestotinjak metara dalje stižemo na veliki Trg stare sinagoge, koju su spalili nacisti 1938. godine. Nova je napravljena 40 godina kasnije. ispred nje je mala fontana u obliku tlocrta stare sinagoge. Tu je mjesto okupljanja ljudi za razne događaje i prometno središte Freiburga. Moderno stakleno zdanje je biblioteka grada. Gradsko kazalište se također nalazi na trgu u zgradi iz 1905.godine.

Colombischlössle
Šetamo do parka i vile iz 19. stoljeća u kojoj je Arheološki muzej Colombischlössle. Ulaz je besplatan uz Welcome card. Moderne postavke od kamenog doba, Rimljana do srednjeg vijeka prikazuju život tih razdoblja. Udovica grofica Maria Antonia Gertrudis von Zea Bermudez y Colombi dala je sagraditi zgradu na mjestu bivšeg francuskog bastiona. Nakada su je okruživali vinogradi i voćnjaci a sada mali park. čak je ostao mali vinograd. nažalost sve je u nekakvim radovima i skelama.

Rathausplatz
Ulazimo u stari grad s uskim uličicama, koje su neke namijenjene samo pješacima. Bezbroj trgovina i raznih ugostiteljskih objekata. Na trgu Rathausplatz, kako ime kaže, je gradska vijećnica. Ali ne jedna, već tri. Stara Nova i Gerichtslaube ili Stara dvorska kuća. Da zbrka bude veća nova Neues Rathaus je starija od stare Altes Rathaus.
Najstarija je zgrada sa zabatima izgrađena je od pješčenjaka Gerichtslaube iz 1303. godine. Nalazi se u dvorištu druge dvije. U Gerichtslaube je donesen zakon o čistoći vina prije donošenja sličnog zakona za pivo. Kralj Maksimilijan I sazvao Reichstag u Freiburgu 1498. godine. Zbog kašnjenja radova svečanosti nisu održane u novoizgrađenom Kornhausu, koji je bio mnogo veći, pa se kralj žalio. Grad je odlučio napraviti Staru gradsku vijećnicu 1559.godine od crvenog pješčenjaka u renesansnom stilu s brojnim slikama lokalnih umjetnika. Stradala je u požaru nakon savezničkog bombardiranja 1944. Nakon obnove dodana su tri nova krila. Iznad sata naslikan je orao Svetog Rimskog Carstva. U prizemlju je Turistički centar https://visit.freiburg.de/en gdje možete kupiti Welcome card, rezervirati mnoge vođene ture i dobiti sve potrebne informacije za Vašu posjetu.
Nova gradska vijećnica građena je 1539–1545 pa je ustvari starija. Pripadala je Sveučilištu u Freiburgu. Kao dodatna gradska vijećnica koristi se od 1891. godine. Sastoji se od dvije prekrasne renesansne zgrade spojene veličanstvenim ulazom s balkonom. Veliki dio izmjena datira s kraja 19. stoljeća. Unutrašnjost Nove gradske vijećnice puna je rezbarija u drvetu i ukrasnim gipsanim motivima na stropovima. Stara i Nova su spojene mostom.
Na trgu se nalazi i crkva Sv.Martina. počev od 1226. godine franjevci grade u etapama crkvu i samostan. Navodno je bila mjesto pronalaska baruta od strane redovnika u 14. stoljeću. Legenda kaže da je alkemičar fra Berthold Schwarz samljeo šalitru, sumpor i ugljen u mortu, te mješavinu stavio na peć. Pukom srećom je preživio eksploziju jer je izašao iz sobe. Malo je vjerojatno da je to istina, jer je barut otkriven stoljeće ranije. Drugo ime za barut je crni prah, pa mnogi Nijemci misle da je dobio ime po svom navodnom izumitelju. Spomenik Bertholdu Schwarzu je ispred nekadašnje crkve.
Oko crkve su prekrasne tradicionalne srednjovjekovne kuće raznih epoha. U kasnogotičkoj Haus zum Walfisch (Kući kitova) živio je dvije godine kao podstanar Erasmo Roterdamski nakon što je pobjegao od reformacije u Baselu. Kuću je sagradio veliki rizničar rimskog cara početkom 16.stoljeća. Danas je u njoj Sparkasse banka.

Katedrala
Stižemo na veliki trg Münsterplatz u čijem je središtu impresivna gotička katedrala s centralnim zvonikom visokim 116 metara i zvonom od 3 tone. Prvi je takve vrste i poslije će biti kopiran svuda po Europi. Smatraju ga najljepšim u Njemačkoj. Gradnja počinje prije 800 godina i traje više od tri stoljeća. Napravljena je od cigle, koja je poprimila crno smeđu patinu kroz vjekove. Obratite pažnju na 91 figuru jezivih stvorenja otvorenih usta, koje su rigalice vode s krova. Ne samo da usmjeravaju vodu dalje od crkve, trebali bi udaljiti i zle demone od nje.
Na trgu se nalaze mnoge impresivne palače. Najljepša, tamnocrvene boje je Kauhaus izgrađena 1532.godine. Ime kaže da je to kuća trgovaca s velikim unutarnjim dvorištem od 300 m2. Nekad je bio skladišni prostor, a sada mjesto za događaje na otvorenom, poput degustacije vina Freiburg Weinkost. Unutrašnjost se može vidjeti samo prilikom nekih događanja. Spiralno stubište iz dvorišta vodi do sobe s kaminom, dok je Kaisersaal (Careva dvorana) sva s masivnim hrastovim stupovima. Rokokosaal (Rokoko soba), s prekrasnim stropnim ukrasima iz 18. stoljeća. U kutu je Wentzingerhaus, koju je 1761. godine napravio slikar i kipar po kome nosi ime. Kuću je osobno oslikao i napravio mnoge reljefe i skulpture..
Danas je u njoj Muzej grada od njegovog osnutka 1120. do izgradnje katedrale, ratova iz 17. stoljeća pa sve do danas.
Na suprotnoj strani trga je Kornhaus (Kuća žita) koja je uvijek bilo mjesto za ples i proslave. Izgradnja cehovske i plesne dvorane je trebala biti dovršena za posjet kralja Maksimilijana I. 1498. godine ali je gradnja kasnila. Kornhaus je pretvoren u kazalište 1824 godine sve do gradnje nove zgrade kazališta kada postaje skladište žita. Danas se u njoj nalazi Kulturni centar Francuske, slastičarna i trgovine. Najveća zgrada na toj strani je gradska knjižnica. Na trgu je stražnja strana palače Baslerhof s kraja 15. stoljeća. Prednja gleda na Kaiser-Joseph-Straße. Ime je dobila jer je u njoj od 1587. bila rezidencija Katedrale u Baselu nakon tamošnje reformacije. Kratko su tu boravile francuske okupacijske trupe, Gestapo. Sada je sjedište je predsjednika okruga. Sa stražnje strane katedrale je Alte Wache, izgrađena 1733. godine kao stražarska postaja. Danas je to Kuća badenskih vina s 15.000 hektara vinograda, trećom najvećom vinorodnom regijom u Njemačkoj, gdje su idealni su preduvjeti za vrhunska vina poput Grauburgundera.

Kanali grada
Šetamo ulicom Salzgasse, gdje su trgovci prolazili s dragocjenom soli, do Augustinermuseuma. U bivšem samostanu i crkvi augustinskih pustinjaka izgrađenom u 13. i 14. stoljeću, prvo je bilo njemačko općinsko kazalište od 1823. godine. Zadnjih 100 godina muzej. Ulaz besplatan uz Welcome card, Zbirka sadrži brojne skulpture i predmete od srednjeg vijeka do baroka. Unutra se vide slike i oltar iz 15. stoljeća i izložbe o povijesti i folkloru Freiburga. Dio grada s kanalima i patkama duž ulica Gerberau i Fischerau zovu Mala Venecija. To su pješačke zone. Nekada su to zvali četvrt puževa, zbog mnogih malih spiralnih stepeništa, koja su vodila do vode.Sada toga više nema. Bile su to kuće raznih obrtnika, mlinara, kožara i ribara kojima je trebala za posao voda rijeke Dreisam. Bit ćete iznenađeni mnogim otvorenim potočićima u Starom gradu, koji teku rubom ulica. Zovu ih Freiburg Bächle (patkice). Voda dolazi iz rijeke Dreisam. Još u 12. stoljeću, kada je grad osnovan opskrbljivali su Freiburg vodom za domaćinstva, gašenje požara i druge potrebe. Danas možete ohladiti noge ili sudjelovati u utrci brodova i patkica. Prema lokalnoj legendi samac koji slučajno ugazi u vodu mora se oženiti ili udati za Freiburgera. Ovu današnju idiličnu sliku pobija Erazmo Roterdamski koji piše: „Umjetno kanaliziran potok prolazi kroz sve ulice ovog grada. Nosi krvave sokove iz klaonica i mesnica, smrdljivi otpad svake kuhinje, prljavštinu svih kuća … Ova voda se koristi za pranje rublja, čaša za vino, čak i lonaca za kuhanje“.
Pored jednog kanala je Adelhauser Neukloster (Novi samostan u Adelhauseru) iz 1687.godine. Nastao je spajanja četiri uništena srednjovjekovna dominikanska samostana tijekom Tridesetogodišnjeg rata i opsade Freiburga od strane Francuza. Izgrađen je u baroknom stilu oko velikog unutrašnjeg dvorišta. Sto godina kasnije car Josip II je ukinuo klaustre, pa postaje ženska škola, što je i danas. Oko njega su dva zanimljiva muizeja koja se mogu posjetiti besplatno uz Wellcome card. Prvi je prirodoslovni Museum Natur und Mensch izuzetno zanimljiv djeci, a niti odraslima neće biti dosadno. Fosili, kristali, dinosaurusi i mamuti, život u šumama, livadama,rijekama, etnografske postavke… Drugi je muzej Museum für Neue Kunst sa sklulpturama i slikama umjetnika u zadnjih 100 godina.

Stadtgarten
Odlazimo preko trga Karlplatz s velikim parkingom do gradskog parka napravljenog davne 1888. godine za opuštanje građanima s preko 250 vrsta ruža. U malom jezercu su patke koje plivaju oko statue patka Erpeldenkmal. Po legendi njihovo glasno drečanje upozorilo je građane Freiburga na skori zračni savezničkih bombardera, koji su uništili veliki dio Starog grada u samo nekoliko minuta. Odatle kreće uspinjača za Schlossberg kojom smo se i mi popeli.

Schlossberg
Na brdu Schlossberg je nekada bio dvorac, koji je prva plemićka obitelj Freiburga izgradila prije gotovo 1.000 godina. Veliku utvrdu počeli su graditi Francuzi i njihov poznati graditelj Vauban 1679. Malo je od nje ostalo, samo obrisi, jer su je sami dignuli u zrak kad su se povukli 1745. Sada je to velika zona za rekreaciju.. Odatle strma i zavojita staza vodi do 35m visokog metalnog tornja vidikovca Schlossberg izgrađenog 2002. godine do čijeg vrha vodi 251 stepenica. Izgradnja je financirana uglavnom donacijama, a imena svih donatora se nalaze na prednjoj strani stepenica. Fantastičan pogled na dolinu Rajne, sam grad i planinu Schwarzwald. Tko ne voli ići uzbrdo poput nas, može od uspinjače otići na plato i vidikovac Kanonenplatz. Ime kaže da su tu nekada bili topovi za obranu. Ako se predomislite i odatle možete uzbrdo do Schlossberga i još nekih kula i ostataka utvrde. Kažu da na vidikovce treba otići kad sunce zalazi. Nas je gore uhvatio pravi ljetnji pljusak. Za povratak u grad izabrali smo pješačku stazu i zastali u pivskom vrtu pod kestenima Kastaniengarten. Krajem srpnja tijekom Schlossberg festivala na pet velikih pozornica nastupaju razni bendovi i DJ-evi na raznim lokacijama.

Schwabentor
Švapska vrata su izgrađena sredinom 13. stoljeća kao gradska vrata u zidinama za obranu.
Van zidina pod okriljem Schwarzwald( Crne šume) haračili su razbojnici, pa su trgovci i svi oni koji su tu morali proći odahnuli kada su ušli u grad. Legenda kaže da se jedan švapski trgovac soli zaljubio u grad i sa sobom donio bačve pune novca. No kada ih je otvorio bile su pune pijeska i kamenja, koje je njegova žena zamijenila. Cijeli grad mu se smijao. Otuda ime ulaznih vrata, koja od 17. stoljeća krase trgovac solju i njegova kola. Kroz toranj i susjednu kuću koja se naslanja na njega prolazi tramvajska pruga. Unutar tornja je Zinnfigurenklause, muzej sa 10.000 minijaturnih ručno izrađenih kositrenih figura, koje prikazuju najvažnije povijesne događaje grada. Nažalost radi samo od svibnja do listopada. Odmah do vrata je gostionica, odnosno hotel Zum Roten Bären (Kod crvenog medvjeda). Smatra se da je tu još od osnivanja grada 1120. Pedeset i jedna generacija i dalje nudi svoje usluge gostima. Kada su Francuzi minirali tvrđavu i ona je oštećena, te je kroz stoljeća doživjela mnoge promjene, ali uvijek na istim temeljima s brojnim povijesnim slikama i fotografijama. Prošetajte kratkom uličicom Konviktstraße s terasama kafića i restorana. Sva je u cvijeću i zelenim puzavicama. Tu su trgovine bile još u 11.stoljeću.

Martinstor
Stižemo i do drugih vrata utvrđenog grada Martinstor. I kroz njih prolazi tramvaj. Neki građani i poslovni ljudi 1889. godine zahtijevali su rušenje dvoje preostalih vrata od nekadašnjih pet, radi tramvajske pruge.Tadašnji gradonačelnik imao je drugačije viđenje. Umjesto da sruši Martinstor dodana je kupola u stilu 15. stoljeća, pa je visina povećana na 63 metra i napravljen otvor za tramvaj. Tu je uglavnom bio zatvor za dužnike, mada je na njemu spomen ploča žrtvama lova na vještice. Naime, tri udovice gradskih vijećnika su spaljene tijekom prvog vala progona 1599. godine. U Markthalle, tržnici s brojnim štandovima s hranom iz cijelog svijeta možete probate specijalitete regionalne badenske kuhinje. Svakog petka i subote navečer do ponoći je muzika uživo.

Bertoldsbrunnen
Stižemo do obližnjeg raskrižja trgovačke ulice Kaiser Joseph Strasse i Salzstrasse, gdje se križa svih pet gradskih linija trolejbusa. To je najprometniji dio i mjesto susreta stanovnika, koji dolaze iz raznih pravaca. Uzrečica „Vidimo se na Bertiju“ označava mjesto susreta kod čudne Bertoldove fontane ili bolje reći bazena usred kojeg je stup s još čudnijim konjanikom vojvode Bertolda od Zähringena, osnivača grada. Napravljena je 1965.godine na mjestu druge uništene u savezničkom bombardiranju.

This entry was posted in Baden Wurttemberg, Europa, Freiburg im Breisgau, Njemačka and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Odgovori